Чому в Україні хочуть оподаткувати газовані напої

В Україні мають намір ввести податок на солодкі газовані напої.

Про це в Telegram заявив голова Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги України Михайло Радуцький.

“Перед Новим роком запропонував депутатам спільно з економічними експертами, дієтологами, педагогами, представниками батьківських організацій обговорити питання обмеження споживання солодких газованих напоїв”, – зазначив Радуцький.

Навіщо обмежувати споживання газнапоїв?

За словами Радуцького, запровадження податку на солодку газовану воду викликане турботою про здоров’я громадян, адже такі напої вкрай шкідливі. Цукор із них засвоюється дуже швидко, що перевантажує підшлункову залозу та печінку. Це з часом може призвести до розвитку діабету, порушення роботи серцево-судинної системи, пошкодження кровоносних судин, ожиріння, захворювання шлунково-кишкового тракту.

“Судячи з відгуків в соцмережах і коментарів у ЗМІ, моя пропозиція сприйнята досить позитивно. У суспільства є розуміння, що постійне вживання солодких газованих напоїв шкодить здоров’ю. І це дуже добре”, – зазначив Радуцький.

Шкоду солодких газнапоїв підтверджує і президент Асоціації дієтологів України Олег Швець.

За його словами, податки на газовану воду у світі використовують для зменшення поширеності ожиріння. Але результати досліджень споживання газованих напоїв після запровадження податку не завжди відповідають очікуванням. За словами Швеця, через три роки після запровадження відповідного податку в Мексиці там провели дослідження та визначили, що рівень розвитку ожиріння практично не впав.

За його словами, в контексті обговорення ініціативи експерти підіймають питання про те, як планується витрачати зібрані кошти.

“Моя позиція – левова частина “цукрового” акцизу має витрачатися на програми лікування і профілактики діабету (через збільшення фінансування НСЗУ), а також здорове харчування школярів. Завдяки акцизу ми зможемо, наприклад, профінансувати поставки в школи фермерського молока”, – підкреслив Радуцький.

Акциз на газовану воду:

Акциз на солодкі газовані напої — непрямий податок, що вводиться на безалкогольні напої з певним вмістом цукру.

Введення акцизу передбачає збільшення податкового навантаження на виробництво солодких безалкогольних напоїв, у тому числі газованих.

За аналогією з акцизами на тютюнові вироби при введенні такого податку декларується мета оздоровлення населення шляхом прогнозованого зменшення споживання солодких газованих напоїв. Як і будь-який податок, це додаткове джерело для поповнення державного бюджету.

Перший у світі акциз на солодкі газовані напої був введений в Данії в 1930 році. Його скасували у 2013 році через заповнення данського ринку газованими напоями, виробленими в сусідній Німеччині та Швеції

У США два Штати ввели акциз на солодкі газовані напої: Західна Вірджинія (1951) і Арканзас (1992). Введений акциз ніяк не дозволив зменшити кількість людей з надмірною вагою — Західна Вірджинія впевнено посідає 3-е місце в країні за кількістю людей з ожирінням (34,5 %), а Арканзас — 4-е (33,8 %).

Після введення акцизу в Мексиці закрилися понад 30 000 традиційних магазинчиків, в яких під новий податок потрапило більше ніж 50% асортименту.

У Замбії скасували податок на солодкі газовані напої, введений у 2001 р., через негативний вплив на економіку і негативні наслідки для споживачів з низьким і середнім рівнем доходів, який в сукупності з ПДВ збільшив вартість газованих напоїв на 25%.

Будьте першим, хто прокоментує цю новину!

Залишити коментар

Вашу електронну пошту не буде опубліковано.


*